RAFAŁ SZYPULSKI

Nazywam się Rafał Szypulski i jestem sztukatorem. Już jako młody chłopak, spacerując ulicami rodzinnego miasta Brzegu, zwracałem uwagę na detale stanowiące wykończenie elewacji budynków, a w szczególności starych, urokliwych kamienic. Kiedy wpatrywałem się w sztukaterię w mojej głowie zawsze pojawiało się jedno pytanie: „jak to się robi?”
Pierwsze odpowiedzi na to pytanie odkryłem będąc uczniem Liceum Konserwacji Zabytów w Brzegu, które ukończyłem w 1994 roku. Miałem też szczęście być jedną z ostatnich osób, jaka odbyła praktyki w uznanej w Polsce Pracowni Konserwacji Zabytków we Wrocławiu. W tamtym czasie brałem udział w renowacji budynku Politechniki Wrocławskiej na Placu Teatralnym we Wrocławiu, a także wrocławskich kamienic, gdzie odtwarzałem różne elementy sztukaterii – od serc i wzorów geometrycznych przez części ciała aniołków i innych postaci aż po kawałki wymyślnych gzymsów.
Wykształcenie akademickie odbyłem na kierunku Budowa Dróg i Lotnisk na Politechnice Wrocławskiej, gdzie dzięki udziałowi w takich zajęciach jak mechanika ogólna, wytrzymałość materiałów, konstrukcje betonowe i metalowe, geodezja, chemia materiałów budowlanych, rysunek odręczny i techniczny zyskałem wiedzę teoretyczną umożliwiającą mi rozwinięcie skrzydeł w roli sztukatora.
Od 1994 roku aż do dziś produkuję sztukaterię na zamówienie firm budowlanych wykonujących renowacje kamienic, pałacyków i dworków, a także na elewacje budynków mieszkalnych oraz dekoracje wnętrz dla osób, które chcą nadać swoim domom artystyczną duszę.
Uwielbiałem trudne realizacje, które wymagały ode mnie wykonania formy na elewacji lub demontażu modeli z fasady, by móc wykonać formę w pracowni. Cieszyłem się jak dziecko gdy mogłem wykonać odlew – wtedy w gipsie lub w betonie, a od 2008 roku także ze styropianu.
Bycie sztukatorem wymaga ogromnej cierpliwości i w latach `90, kiedy nie śniły nam się jeszcze modele 3D w programach graficznych, wymagało także umiejętności odwzorowania oczekiwań klienta, którego wyobraźnia momentami była naprawdę nieposkromiona!
Sztukatorstwo, czyli nadawanie nowego życia przepięknym fasadom starych kamienic jest moją pasją. Od 2009 roku prowadzę własną firmę i od tego czasu wyspecjalizowałem się wyłącznie w sztukatorstwie.
Brałem udział przy projektowaniu i wykonywałem renowacje sztukaterii na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, w tym Mauzoleum Piastów Śląskich, Salę Pinottiego, a także część mieszkalną Zamku, a moja sztukateria zdobi kamienice we Wrocławiu, w Brzegu, w Opolu i w Prudniku.
Jeżeli szukasz sztukatora z ogromnym doświadczeniem i pasją do sztukaterii, to witaj na mojej stronie internetowej. Porozmawiajmy o tym jak mogę Ci pomóc!
głowica pilastra sztukateria dekoracje szypulski
głowica jońska kolumna elementy sztukaterii

KONTAKT